Regały metalowe, drewniane czy z plastiku – porównanie

Stabilną konstrukcję z półkami można wykonać z różnych materiałów. Czy metal, czy drewno albo plastik, mogą być dobrym tworzywem na regał. Takie konstrukcje znajdują się w domach, warsztatach i w innych miejscach. Każdy z tych materiałów ma swoje właściwości, które decydują o zaletach regałów z nich wykonanych.

Regały z metalu – lekkie i niedrogie

Metal to zarówno giętka blacha, jak i bardzo mocne elementy. Do wykonania regałów wykorzystuje się metalowe kątowniki oraz mocną, sztywną blachę. Mogą mieć one różny wygląd. Jednak wszystkie regały metalowe mają takie same zalety. Są one:

  • lekkie,
  • atrakcyjne cenowo,
  • solidne i wytrzymałe,
  • łatwe do utrzymania w czystości.

Najczęściej sprzedawane są w postaci części do złożenia. Skręcane są na śruby. Możliwy jest też montaż bez śrub, jeśli taki wybierze się model. Wadą metalu jest jego rdzewienie. Można jednak kupić regał metalowy ocynkowany. Taki nie będzie rdzewieć. Prosta i niedroga konstrukcja z metalu to dobry wybór do warsztatu, magazynu, garażu oraz do pomieszczeń gospodarczych w budynku mieszkalnym. Jeśli posiada półki z płyt MDF, można na nim umieszczać bardzo duże ciężary.

Tradycja, czyli regały drewniane

Regały wykonane z drewna to tradycyjny wybór. Mają w sobie wiele ciepła i uroku. Idealnie będą wyglądać w domowej spiżarni. Drewno jest obecnie często zastępowane przez materiały drewnopochodne. To obniża koszt wykonania regałów i innych mebli. Regał z drewna jest droższy niż z metalu czy z plastiku. Wykonany z materiałów drewnopochodnych jest bardziej przystępny cenowo. Takie materiały czy drewno są to ciężkie konstrukcje. Naturalne drewno wymaga pielęgnacji. Je i płyty drewnopochodne trzeba chronić przed wilgocią.

Regał z tworzywa sztucznego

Regały z półkami wykonywane są także z plastiku. Regał plastikowy prezentuje się zupełnie inaczej niż metalowy. Ma jednak podobne zalety. Jest lekki i tani. Nie jest przewidziany do tak ciężkich rzeczy, jak metalowy czy drewniany, udźwignie jednak sporo. Zaletą takiego regału jest duży wybór kolorystyczny. Plastik to powierzchnia odporna na wodę. Największą wadą regału z plastiku jest to, że jest on plastikowy. To znaczy, niektórzy ludzie nie lubią mieć dużych ilości plastiku blisko siebie. Nawet do garażu czy warsztatu mogą woleć wybrać metal czy drewno niż plastik.

Każdy z tych materiałów to może być dobry wybór. Wybierając między regałami z nich wykonanymi, trzeba wziąć pod uwagę ich przeznaczenie, miejsce, gdzie mają stanąć oraz swoje preferencje. Ważne są też wymagania, jakim mają one sprostać, a także koszty. Jeśli ma to być konstrukcja na ciężkie przedmioty, to dobrym wyborem jest drewno albo regał metalowy z płytą meblową. Kiedy potrzeba jest więcej regałów i ma być niedrogo, warto wybrać plastikowe albo metalowe.